دبستان و پیش دبستان والعصر صفحه اختصاصی بهداشت

روش های پیشگیری از کرونا در مدرسه

روش های پیشگیری از کرونا در مدرسه

پیام های کوتاه بهداشتی -آموزشی پیشگیرانه از کرونا ویروس:

 1. آیا می دانید اکثر بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید، بهبودی کامل پیدا می کنند.
 2. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، دست هایتان را مرتب و به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشوئید.
 3. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از دست دادن و روبوسی جدا خودداری کنید.
 4. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در صورت داشتن علایم سرماخوردگی از ماسک استفاده کنید.
 5. در صورت مراقبت از بیمار، برای محافظت خود از ماسک استفاده کنید.
 6. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیازی به پوشیدن ماسک N95نیست. ماسک معمولی جراحی یا پزشکی کفایت می کند.
 7. در صورت داشتن علایم سرماخوردگی در منزل استراحت کنید.
 8. گردش هوای آزاد در منزل، محل کار و سایر فضاهای بسته در پیشگیری از انتشار بیماری موثر است

10 نکته کاربردی به مناسبت روز جهانی ((نه به کیسه پلاستیکی))

10 نکته کاربردی به مناسبت روز جهانی «نه به کیسه‌های پلاستیکی»

  ✍️ صدرالدین علیپور*
   
♻️کیسه‌های پلاستیکی به یک معضل جهانی تبدیل شده‌اند. از خیابان گرفته تا دشت و بیابان و دریا و حتی نوک قله‌ها، همه جا دیده می‌شوند. شاید هیچ محصولی اندازه پلاستیک تا این اندازه زشتی عاقبت مصرف‌گرایی بی‌حد و مرز را به بشر نشان نداده باشد.
 
♻️ برخی از کشورها مانند دانمارک، آلمان، ایرلند، ایتالیا و انگلستان، چین، بنگلادش، هند، مکزیک آمریکا، رواندا، کنیا، تانزانیا و ... یا استفاده از این کیسه‌ها را به کلی ممنوع کرده، یا محدودیت‌هایی برای آن ایجاد کرده‌اند و با بالا بردن قیمت و البته اخذ مالیات سنگین از فروشندگان عملاً به این سمت قدم برمی‌دارند.
 
♻️ سال پیش پارلمان آلمان ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی خرید را از سال ۲۰۲۲ میلادی تصویب کرد. سونیا شولتزه، وزیر محیط زیست آلمان که این طرح را به پارلمان داد در تعریف آن گفت که "کیسه پلاستیکی نماد اتلاف منابع است" و گزینه‌های مناسب، سبدهای خرید، کیسه‌های پارچه‌ای قابل شستشو برای میوه و سبزیجات و جعبه‌های قابل استفاده مجدد برای کالاهای موجود در پیشخوان محصولات تازه است.

♻️  در ایران هم تشکل‌های مردم‌نهاد گام‌های خوبی در این زمینه برداشته‌اند اما نیاز به عزمی ملی است. جالب اینکه در یکی از تبلیغ‌های تلویزیونی مردم به خرید «کیسه پلاستیکی» در دو سایز تشویق می‌شوند.

    دانستن این 10 نکته شاید بتواند در روز «نه به کیسه‌های پلاستیکی» مفید باشد:

1️⃣ وقتی از سوپرمارکت مثلاً یک یا دو قلم خرید می‌کنید که می‌توانید بدون کیسه پلاستیکی هم آن‌ها را به منزل بیاورید، از فروشنده تشکر کنید و بگویید:«نه! ما پلاستیک استفاده نمی‌کنید» این رفتاری متمدنانه است.
   
2️⃣ کیسه پلاستیکی که شاید فقط چند دقیقه کار شما را راه بیندازد و بعد رهایش می‌کنید به 500 سال زمان برای تجزیه شدن در طبیعت نیاز دارد. ضمن اینکه در این تجزیه خاک آلوده می‌شود.
 
3️⃣اگر نمی‌توانید جلوی خشک شدن دریاچه‌ها را بگیرید، اگر قادر به متوقف کردن شکنجه حیوانات در باغ‌وحش یا شکار نیستید، اگر دلتان برای محیط‌زیست کشور می‌سوزد، لطفاً مصرف پلاستیک را به حداقل برسانید. این یک گام مهم است. لطفاً شروع کنید.
 
4️⃣ وقتی برای خرید می‌روید با خودتان کیسه پارچه‌ای ببرید. شما با این رفتار به دیگران هم نشان می‌دهید که برای کره زمین، خودتان و آیندگان احترام قایلید.
 
5️⃣ نان داغ را در کیسه پلاستیکی قرار ندهید. این کار باعث آزاد شدن مواد سمی به کار رفته در پلاستیک و ترکیب آن با نان می‌شود. سفره پارچه‌ای همراه داشته باشید. ریشه بسیاری از سرطان‌ها در همین نکات جزیی است.
 
6️⃣ رهاسازی پلاستیک در طبیعت باعث شده که احشام از آنها تغذیه کنند، آبزیان دریایی تکه‌های پلاستیک را با طعمه اشتباه بگیرند و حتی شکم پرندگان پر از پلاستیک شود. این یک قتل‌عام خاموش است.

7️⃣ در ایران هنوز قانونی برای ممنوعیت پلاستیک وضع نشده است اما همه می‌دانیم که این کیسه‌ها چقدر زیان‌بار هستند. بدون اجبار و قانون، جلوی کار خطا را خودمان بگیریم.

  8️⃣ به جای خرید پی‌درپی بطری آب معدنی، در خودرو یا هنگام ورزش کردن در باشگاه بطری یا قمقمه شخصی همراه داشته باشیم.
 
9️⃣اگر به کیسه پارچه‌ای دسترسی ندارید، از کیسه‌های پلاستیکی که قابلیت استفاده چندباره دارند استفاده کنید. کیسه‌های نازکی که یک‌بار مصرف هستند حتی ارزش بازیافت ندارند و بسیاری اوقات در دل طبیعت رها می‌شوند.
 
? همه ما در حال غرق شدن در دریای پلاستیک هستیم. لطفاً از همین امروز تصمیم بگیرید که مصرف کیسه‌های پلاستیک را متوقف یا به حداقل برسانید. حتی یک کیسه کمتر هم به کره زمین کمک می کند/

قطعی برق وراهکارهای کاهش خطر در حوزه سلامتی

صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر ذخیره پول، به ما کمک می کند که از آلودگی آب جلوگیری کنیم که در رودخانه ها، دریاچه ها و دیگر منابع آبی تاثیرگزار هستند و همین امر به کاهش گازهای گلخانه ای کمک می کند .صرفه جویی در مصرف آب همچنین می تواند سیستم گند زدایی را ارتقا ببخشد و آلودگی های بیشتری را از آب های عمومی بگیرد . هرچقدر میزان آب وارد شده به این سیستم ها کمتر باشد، آلودگی آن ها نیز کمتر خواهد بود و در نتیجه هزینه های مربوط به آب شهری نیز کاسته می شود .

روشهای مصرف بهینه آب در خانه

 1. با هر دقیقه دوش گرفتن بین ۲۰ الی ۴۰ لیتر آب مصرف می شود. بنابراین بهتر است زمان مورد نیاز برای دوش گرفتن را کاهش دهیم و استفاده از وان نیز ضروری نمی باشد.
 2. می توانیم با استفاده از یک لیوان آب ، دندان های خود را مسواک بزنیم و هنگام مسواک زدن جریان آب را قطع کنیم.
 3. هنگام وضو گرفتن شیر آب را بدون استفاده باز نگذاریم.
 4. مواظب خرابی سیفون توالت ها باشیم چون در صورت خرابی حدود ۱۵۰ لیتر در شبانه روز آب هدر می رود.
 5. چکه کردن و نشت آب از شیر و لوله ها موجب هدر رفتن مقدار زیادی آب در هر ۲۴ ساعت می شود. پس همواره شیرها را بررسی کرده و در صورت خرابی در مورد رفع این مشکل و تعویض واشر آن ها اقدام نماییم.
 6. هنگام شستن میوه و سبزی راه خروجی ظرفشویی را ببندیم ، و آن را تا نیمه پر از آب کنیم . سپس سبزی و میوه را در آن بخیسانیم و ضد عفونی کنیم و در پایان سبزی ها را با دوش مخصوص آب کشی کنیم.
 7. ماشین لباسشویی را با حداکثر ظرفیت مورد استفاده قرار دهیم ، هنگامی از آن استفاده کنیم که لباس به اندازه کافی جمع شده باشد و در نتیجه ماشین با ظرفیت کامل کار کند.
 8. چند بطری آب آشامیدنی در یخچال بگذاریم تا ناچار نشویم شیر آب را برای خنک شدن باز بگذاریم و مقادر قابل توجهی آب را هدر دهیم. استفاده از یخ نیز مفید خواهد بود.
 9. باغچه را تنها در ساعات خنک روز آبیاری کنیم. این کار از رشد گیاهان انگلی جلوگیری کرده و تبخیر آب را به حداقل می رساند.
 10. گذرگاه و پله ها را با جارو پاکیزه نگه داریم ، اگر این کار با شیلنگ انجام دهیم ، مقدار زیادی آب به هدر خواهد رفت.
 11. برای شستن اتومبیل از چند سطل آب به جای شیلنگ استفاده کنیم.
 12. کولر آبی را بازدید کنیم و در صورت اتلاف آب  از شیرهای شناور بادوام و محکم به کار ببریم.
 13. معمولا کودکان بازی با آب را دوست دارند و مقدار زیادی آب را هدر می دهند. بنابراین توصیه می شود مواظب کودکان خود باشیم.
 14. در فصل تابستان و بخصوص در گرمترین ساعات روز که مصرف آب بیشترین حد خود را دارد ، سعی کنید مصارف غیر ضروری را کاهش دهید تا آب به همه تعلق گیرد و فشار آن کاسته نشود و یا قطع نگردد.
 15. با استفاده از یک آجر و یا بطری ، ظرفیت سیفون و یا فلاش تانک توالت را کاهش دهیم.
 16. در مواردی که امکان پذیر است از وسایل کاهش دهنده مصرف نظیر شیرهای قطع  و  وصل ، سر شیرهای پودر کننده و شیرهای فشارشکن استفاده نماییم.
 17. آب را دور نریزید مگر اینکه مطمئن شوید دیگر نمی توان آن را مصرف نمود

صرفه جویی در آب

بهداشت مدارس

در صورتی که این پست برای شما مفید و قابل استفاده بود، زنجیره ی محبت را با انجام یک کار مثبت ادامه دهید. بطور مثال:

کاشتن یک گل

کمک به یک دانش اموز

جمع کردن زباله از طبیعت

آب دادن به گل ها

بخشیدن آن هایی که باعث آزارمان شدند

بخشیدن خودمان

لبخند زدن به کودکان و سالمندان

و…

آزمون سفیران سلامت سال 1400

سلام به سفیران سلامت دبستان والعصر با آرزوی سلامتی روز افزون
برگه آزمون سفیران سلامت .

لینک برگه آزمون ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd6g6T6WGiHDN_mmdnjwQUMkEeA_QvVzZGiZTcCLS4wsfZEMg/viewform?usp=sf_link

دوستان پس ازپاسخگویی لطفاً عکس از هر صفحه گرفته و به مربی بهداشت در واتساپ ارسال فرمایید .

با سپاس فراوان مربی بهداشت خانم عزیزی??

18 فروردین روز جهانی سلامت

"ایجاد جهانی عادلانه‌تر
و سالم‌تر برای همه"

( روز جهانی بهداشت 2021-1400)

در سال جاری این روز به منظور ایجاد کارزاری جدید برای ایجاد جهانی عادلانه و سالم برگزار خواهد شد؛ چرا که دنیای امروز، دنیای نابرابری‌ها است. دنیایی که در آن برخی افراد دارای زندگی مرفه‌تر، خدمات بهداشتی بهتر و شرایط مناسب‌تری برای رشد، کار و زندگی هستند، اما عده‌ای دیگر از نظر درآمد، مسکن، تحصیلات، فرصت‌های شغلی، امنیت غذایی، دسترسی به محیط زندگی، آب‌وهوای تمیز و خدمات بهداشتی در سطح پایینی قرار دارند. این امر منجر به ابتلای این گروه از افراد به بیماری‌های مختلف و مرگ زودرس می‌شود و به جوامع و اقتصاد آنها آسیب می‌رساند. شعار انتخابی برای روز جهانی ۲۰۲۱، عبارت است از " ایجاد جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر برای همه"، زیرا نابرابری‌های بهداشتی نه تنها عادلانه نیست، بلکه پیشرفت‌های فعلی انجام‌شده تا این لحظه را نیز تهدید می‌کند و پتانسیل بالایی برای گسترش بیشتر شکاف‌های عدالت و برابری ایجاد می‌کند.
در سال جاری و با وجود فراگیری ویروسی کشنده در سطح جهان، روز جهانی بهداشت بیشترین تمرکز خود را روی این امر قرار داده است که همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسب برای داشتن سلامتی برخوردار باشند همچنین در این روز از رهبران جهانی خواسته می‌شود تا نابرابری‌های بهداشتی را کنترل کرده و اطمینان حاصل کنند که همه انسان‌ها در سراسر این کره خاکی، در هر زمان و مکانی به خدمات بهداشتی با کیفیت دسترسی داشته باشند. هدف روز جهانی بهداشت در سال جاری این اصل قانون اساسی WHO را برجسته می‌کند که "برخورداری از بالاترین استاندارد بهداشتی، یکی از حقوق اساسی هر انسانی بدون تمایز نژاد، دین، عقاید سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی است.ازطرفی
کووید -۱۹ لطمه‌های سنگینی بر پیکره جهان وارد کرده و تأثیر آن بر کشورهایی که پیش از این همه‌گیری جزو جوامع آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شدند، بسیار شدیدتر بوده است. این جوامع بیشتر در معرض بیماری قرار دارند، به خدمات و مراقبت‌های بهداشتی مناسب دسترسی ندارند و در نتیجه در مهار ویروس کرونا با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند. در واقع می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که هرچند در طول سال‌های اخیر بعضی از کشورهای جهان با وجود رشد سریع اقتصادی، زندگی بهتری را تجربه کردند و بسیاری کشورها از این پیشرفت‌ها محروم بوده‌اند، همه‌گیری کووید -۱۹ به شدت دستاوردهای بهداشتی را تحت تأثیرات منفی خود قرار داد بنابراین افراد بیشتری به سمت فقر و فقدان امنیت غذایی سوق پیدا کردند و نابرابری‌های جنسیتی، اجتماعی و بهداشتی به شدت افزایش یافت.
حقیقت این است که با توجه به شرایط ناگوار فعلی، برای اولین بار در طول ۲۰ سال اخیر، سطح فقر جهانی افزایش یافته است که این امر مانع عظیمی برای پیشرفت در راستای دستیابی به اهداف توسعه پایدار محسوب می‌شود. از سوی دیگر حدود ۶۰ درصد از ساکنان بعضی از کشورها فاقد پوشش خدمات بهداشتی ضروری هستند، بیش از یک‌میلیارد انسان در سکونتگاه‌های نامناسب حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که این امر احتمال ابتلای آن‌ها را به ویروس کرونا افزایش داده و آمار انتقال آن را به شدت بالا برده است. فقط پنج‌میلیون و ۹۰۰ هزار کودک در مناطق آسیا و اقیانوسیه به دلیل اخلال‌های ایجاد شده در روند تحصیلی و همچنین تأثیرات اقتصادی منفی از حق ادامه تحصیل محروم مانده و ۵۲ درصد از ساکنان این مناطق هیچ‌گونه دسترسی به اینترنت ندارند. به همین دلیل امسال، در هفتم آوریل ۲۰۲۱ از رهبران جهانی خواسته می‌شود که در سال‌های پیش رو جهانی سالم و برابربرای تمامی ساکنان کره خاکی فراهم آورند.

چهارشنبه سوری

چهار شنبه سوری

هر ساله با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال دو نوع هیاهو در بین مردم شکل می گیرد، هیاهویی که بین کودکان و نوجوانان جهت انجام مراسم چهارشنبه سوری شکل می گیرد و هیاهویی که بین کادر درمان،نیروهای آتش نشانی و امدادی جهت مراقبت، پیشگیری و درمان حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری اتفاق می افتد. چهارشنبه سوری از پرشورترین رسوم مقدماتی نوروز در اقصی نقاط ایران است که آتش، مهم‌ترین عنصر آن به شمار می‌رود و نامش نیز از شعله‌های آتش گرفته شده است؛ هرچند که امروزه استفاده از مواد آتش‌زا و انفجاری، این جشن را به مراسمی پرمخاطره تبدیل کرده است که صدمات جسمی و حتی مرگ افراد را در پی دارد.

نکات ایمنی جهت پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری:
والدین در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و … جداً جلوگیری کنید.
از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری کنید.
در صورت نگهداری مواد آتش بازی، حتی کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
مواد آتش بازی (محترقه و انفجاری) را از محل هایی که مطمئن هستند خریداری کنید. این مواد را از دست فروش تهیه نکنید.
همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد.
مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.
هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
هیچگاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید.
از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید

روز درختکاری 15 اسفند

همانطور که می دانید نیمه اسفند،  ۱۵ اسفند که به روز درختکاری شهرت دارد، ایرانیان تلاش می‌‌کنند تا در راستای بهبود طبیعت و زمین کاری انجام دهند؛ برخی با کاشتن درخت، برخی با جمع آوری زباله و برخی با تفکیک آن‌ها. اهمیت درخت و درختکاری از هیچکس پوشیده نیست چراکه بدون درخت زندگی ها نابود خواهند شد و زمین دیگر جایی برای زیستن نخواهد بود. درختان ریه های زمین هستند و مراقبین سلامت در مدارس روزها و ماه ها می توانند از اهمیت و فواید درخت و درختکاری برای دانش آموزان صحبت کنند وبا اموزش های خود عشق به طبیعت را در دل دانش آموزان و نسل آینده بکارند.

1 الی 7 بهمن ماه پویش ملی مبارزه با سرطان

مشاهده مطالب قدیمی تر...